Ważne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatności.

Góry Izerskie

st. główna  » Stara Kamienica  » Kopaniec  » Średniowieczna Osada Kopaniec

Aktualizacja: 2016-08-17

Średniowieczna Osada Kopaniec

Drewniana okolnica z domkami rzemieślników, żywym inwentarzem, archaicznymi sprzętami to nie tylko lekcja historii, ale świetna zabawa!

Wierna rekonstrukcja XIII-wiecznej osady prezentuje rolnicze i rzemieślnicze oblicze dawnych oppidów. Architektura, rzemiosła i obyczaje z trzynastego stulecia są tutaj żywe, bowiem niejednokrotnie odbywające się tutaj wydarzenia, z jarmarkiem Perskim Izerskim na czele, wypełniają majdan.

Osadę stworzyła pionierska wspólnota zmagających się z siłami przyrody, zdanych tylko na siebie i swoje umiejętności. Ówcześni budowniczowie, cywilizujący góry na śląsko-czeskim pograniczu, doskonale rozumieli znaczenie działania w grupie. Być może aktywność mieszkańców osady: Mąsa, Wojciesza, Twardoty, Głąba, Kołacza, Pirosza i innych była wspierana przez obcych, zwanych gośćmi. Zwłaszcza, kiedy okazało się, że na tym terenie odkryto złoża cennych kruszców, z tym najbardziej cenionym – złotem.
Kto wie - być może w osadzie zamieszkali Walonowie, albo miśnieńscy górnicy i hutnicy? Wydobywali w okolicy złoto i zakładali pierwsze huty szkła. Do osady czasem mógł zawitać zbłąkany kupiec wiozący towar do Czech. Mógł to być także banita, który potrzebował azylu na odludziu.

Aby doświadczyć namacalnie historii wystarczy przekroczyć bramę trzynastowiecznej Osady Kopaniec. Odżywają tu dawne rzemiosła, obyczaje i tradycje. W chatach kowala, cieśli, ceramika, wikliniarza i powroźnika, tkaczek, medyka - znajdziecie wiele towarzyszących tym zawodom akcesoriów. Można tu także usłyszeć miłosną pieśń zabłąkanego trubadura lub rubaszny tekst pijackiej piosenki, podziwiać taniec i "jasła" prezentowane chętnie przez zamieszkujących Osadę artystów. Wreszcie też można skosztować średniowiecznego jadła wprost z kotła kołyszącego się nad ogniem.

Warto tu przyjechać choćby po to, aby zrozumieć czym różni się dawna Osada od współczesnego osiedla. Może być to doświadczenie zaskakująco inspirujące.

Osada Kopaniec została otwarta pierwszego maja 2008 roku i cieszy się dużym powodzeniem wśród zwiedzających.

Aby zobaczyć Osadę Kopaniec odwiedź
Farmę 69 - gospodarstwo agroturystyczne

 

Sprawdź i te oferty

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl